Sałata pierzasta – uprawa sałaty w przydomowym ogródku

Porady na życie > Dom  > Sałata pierzasta – uprawa sałaty w przydomowym ogródku

Sałata pierzasta – uprawa sałaty w przydomowym ogródku

Lactuca_sativa-whole_plant_top

Sałata należy do warzyw, które nie sprawiają większego problemu, jeśli o uprawę chodzi. Warzywo to jest łatwe w uprawie i posiada krótki okres wegetacji. Świetnie nadaje się jako przedplon oraz poplon. Sałata posiada tę zaletę, że możemy siać ją na działce nawet kilka razy w sezonie. Oczywiście dobierając właściwe do pory roku odmiany. Sałatę śmiało możemy wysiewać prosto odo gruntu, jednak aby przyspieszyć ich zbiór, możemy w pierwszej kolejności dokonać wysiewu do doniczek i następnie taką rozsadę umieścić w ziemi.
Przygotowanie rozsady możemy dokonać już w lutym, wysiewając nasiona do płytkich pojemników lub też skrzynek z torfem. Dopuszczalne jest także właściwe podłoże do wysiewu warzyw. Nasion nie należy wysiewać szczególnie gęsto. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą podłoża i podlać delikatnie wodą. Tak przygotowane sadzonki należy położyć na parapecie i zapewnić im temperaturę w okolicach 20 stopni Celsjusza. Zaleca się regularne, niezbyt obfite podlewanie sadzonek.
Przesadzanie roślinek rozpoczynamy po wypuszczeniu pierwszych listków. Każdą z roślin należy przesadzić do oddzielnego pojemnika o dość małych wymiarach. Nadal należy dbać o regularne podlewanie młodych roślin. Sałatę możemy przenieść do ziemi w okolicach drugiej połowy marca. O tym, jakie odległości powinny zostać zachowane pomiędzy roślinami, decyduje rodzaj odmiany. Po uzyskaniu przez sadzonkę wystarczającej wielkości, dokonujemy jej przesadzenia do ziemi oraz jej podlania. Przeniesione sadzonki warto przykryć agrowłókniną, dzięki czemu unikniemy zniszczenia roślin przez niespodziewane przymrozki. Dla bezpieczeństwa sałatę możemy także posadzić w tunelach foliowych.
Sałata pierzasta jak widzimy, nie jest szczególnie wymagającym warzywem, nie zmienia to jednak faktu, że należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki czemu sałata będzie rosła regularnie, szybko i zdrowo. A my będziemy mogli się nią cieszyć dodając ją do rozlicznych posiłków. Żelazne zasady to oczywiście wystarczająca ilość wody oraz słońca.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.