Trzmiele do zapylania – pomoc naturze

Porady na życie > Ogród  > Trzmiele do zapylania – pomoc naturze

Trzmiele do zapylania – pomoc naturze

Bumblebee-2009-04-19-01

Trzmiele do zapylania to rozwiązanie w celu ograniczenia groźnego zjawiska, polegającego na gwałtownym spadku populacji pszczół w naszych sadach.  Ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne , zanieczyszczenie środowiska, występuje  coraz większa ilość chorób wśród owadów, a szczególnie choroba pod nazwą warroza , która w niebywale szybkim tempie dziesiątkuje nasze roje pszczół. Na skutek tych niepokojących i jak na razie nieodwracalnych zjawisk,  populacja pszczół nie pokrywa potrzeb w zapylaniu. Wiąże się to między innymi z niższymi plonami w sadach i pośród innych upraw. Sadownicy oraz plantatorzy między innymi pomidorów coraz częściej decydują się na zakup owadów z hodowli . Owadami tymi są trzmiele do zapylania. Udowodniono , że trzmiele są idealną alternatywą dla pszczół.

globe-thistle-169269_1920

Doskonale spisują się zwłaszcza w szklarniach i tunelach. Trzmiele do zapylania są w miarę dużymi , bo prawie 3 cm  owadami i skutecznie zapylają duże plantacje kwitnących upraw. Co ciekawe, okazuje się że trzmiele są o wiele bardziej wydajne niż pszczoły i z powodzeniem mogą pracować w znacznie gorszych warunkach .Trzmiele są aktywne nawet w temperaturze 5 stopni C oraz w wietrzny i pochmurny dzień. Trzmiele zapylające mają jeszcze jedną zaletę –są mniej agresywne  w stosunku do człowieka.

hummel-163314_1920

Częściej świadomie wykorzystuje się trzmiele do zapylania kwitnących owoców i warzy . Idąc naprzeciw zapotrzebowaniu na te owady, coraz więcej firm ma w swojej ofercie gotowe ule trzmieli. Trzmiele doskonale sprawdzają się do zapylania kwiatów truskawek , papryki, pomidorów,  w produkcji nasion oraz oczywiście w sadownictwie . Udowodniono, że plony uzyskane na skutek zapylenia przez trzmiele okazują się większe , a owoce i warzywa smaczniejsze i zdrowsze od warzyw i owoców zapylanych mechanicznie. Trzmiele do zapylania to idealne, ekologiczne rozwiązanie problemu zbyt małych plonów.  Dzięki tym owadom  można  zmniejszyć koszty pracy,  polepszyć jakość,  a nawet wielkość plonów. Wiosek nasuwa się sam – pozwólmy  naszym pracowitym pszczółkom zająć się produkcją pysznego miodu , a trzmiele wykorzystać do zapylania sadów i plantacji owoców i warzyw.

https://pasieka24.pl/index.php/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/146-pasieka-5-2016/1588-pozyteczne-trzmiele

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.